Výstava

Príprava psa na výstavu:
Výstava je ďalším dôležitým bodom v živote nášho bígla. Je to samozrejme rozhodujúce, pre akú činnosť sme si psíka poriadili. Sú aj takí psy, ktorých majitelia nemajú výstavné ambície a na výstavy nechodia. Ich bígl je iba rodinný priateľ a nemajú v pláne uchovniť ho alebo v dôsledku vylučujúcej vady byť chovný nemôže. Niekomu stačí získať požadované ocenenie, ktoré zaraďuje bígla do chovu. Naopak je veľa priaznivcov výstav, ktorý navštívia jednu a začnú na ne chodiť pravidelne.

Keď sa už rozhodnete so svojím bíglom chodiť na výstavy, musíte svojho psíka na takúto výstavu aj pripraviť, pretože pri hodnotení je dôležité, ako sa pes predvedie. Pripraviť bígla na výstavu nie je v podstate až také zložité. Treba ale vedieť ako psa správne vystavovať. Každé plemeno sa totižto vystavuje trochu inak. Sú to nepatrné rozdiely, ktoré však môžu rozhodnúť o poradí a celkovom hodnotení. Napríklad, išli by ste na výstavu prvýkrát a nevedeli by ste ani to, ako dať svojho psa do správneho postoja. Dali by ste ho do výstavného postoja, v ktorom sa vystavujú nemecký ovčiaci (jedna z panvových končatín je bližšie k hrudníkovej, druhá je o niečo ďalej, tento postoj sa pri vystavovaní bíglov rozhodne nepoužíva!, správny výstavný postoj bígla viď pri štandarde bígla z roku 1987 číslo 161d - obrázok správny postoj bígla ), vedzte, že aj keby bol ten pes akokoľvek pekný a výborný, rozhodca by na ňom určite našiel nejakú tú chybičku, ktorá by sa preukázala práve pri tomto nesprávnom postoji. Preto je dôležité dať vždy psa do správneho výstavného postoja, pretože ak má váš pes nejakú menšiu chybičku, odstránite a zakryjete ju práve správnym postojom a rozhodca si ju určite nevšimne. Tento postoj si treba so svojím bíglom nacvičiť. Zo začiatku sa mu to určite nebude páčiť. Stále si bude sadať, krútiť hlavou a bude sa tváriť ako keby hovoril "prečo to musím robiť, dajte mi pokoj", ale po čase zistí, že keď urobí to čo od neho chcete, tak ho pochválite a dáte mu už konečne pokoj.

Väčším problémom pri vystavovaní je prehliadka zubov. Veľa psov vám zuby neukáže len preto, lebo nie sú na to zvyknutí. S touto prehliadkou preto treba začať už od malička. Začnite najskôr prehliadkou skusu, potom prehliadkou špičiakov a nakoniec psovi otvorte celú ústnu dutinu. Keď už vám váš pes zuby bez problémov ukáže, poproste známych, aby aj oni prezreli vášmu psovi zuby. Robí sa to preto, aby váš pes dôveroval aj cudzím ľuďom. Vám síce zuby ukáže, pretože vás pozná, ale rozhodcu nepozná, a preto by mu zuby ukázať nemusel.

Mechanika pohybu je tiež veľmi dôležitá. Pes by nemal cválať, ale klusať. V žiadnom prípade vás nesmie ťahať a nemalo by to byť ani naopak.

Triedy:
trieda dorastu: 6-9 mesiacov
trieda mladých: 9-18 mesiacov
trieda stredná: 12-24 mesiacov
trieda otvorená: od 15 mesiacov
trieda pracovná: od 15 mesiacov so skúškou z výkonu
trieda šampiónov: od 15 mesiacov s titulom šampión alebo interšampión
trieda veteránov: od 9 rokov veku

Klasifikácia:
výborný (V): stužka modrá
veľmi dobrý (VD): stužka červená
dobrý (D): stužka zelená
veľmi nádejný (VN): stužka žltá
nádejný (N): stužka biela

Tituly a čakateľstvá:
CAJC SR - čakateľstvo na Slovenského šampióna krásy mladých môžu získať psy a suky s ocenením výborný 1 v triede mladých
CAC SR - čakateľstvo na Slovenského šampióna krásy môžu získať psy a suky, ktoré dostali v triedach strednej, otvorenej, pracovnej a šampiónov ocenenie výborný 1
Reserve CAC SR - môžu získať psy a suky ocenené známkou výborný 2 v triedach strednej, otvorenej, pracovnej a šampiónov, ak v triede bol udelený CAC
CACIB - čakateľstvo na Medzinárodného šampióna krásy. Do súťaže postupujú psy a suky plemien uznaných FCI, ktoré získali CAC. Pes a suka s mimoriadnymi kvalitami môžu byť navrhnuté na udelenie CACIB.
Reserve CACIB - môžu získať druhý najlepší pes a suka s ocenením CAC a jedinec s ocenením R.CAC z triedy, v ktorej bol udelený CACIB.
Víťaz plemena (BOB) - udeľuje sa najlepšiemu psovi alebo suke z každého plemena. Do súťaže nastupujú psy a suky, ktoré získali CACIB a CAJC.
Víťaz skupiny FCI (BOG) - do súťaže nastupujú pes alebo suka z každého plemena podľa skupín FCI, ktoré získali BOB.
Víťaz výstavy (BIS) - do súťaže nastupujú víťazi skupín FCI. Do súťaže o celkového víťaza výstavy postupujú víťazi 1. a 2. dňa výstavy (BOD).
Klubový víťaz (KV) - tento titul sa udeľuje iba na klubových výstavach

Súťaže:
Chovateľská skupina
Do súťaže môže chovateľ prihlásiť chovateľskú skupinu najmenej troch jedincov rovnakého plemena, sfarbenia a veľkosti, ktoré boli na tejto výstave posúdený. Nemusia byť v majetku chovateľa, musia však pochádzať z jeho chovateľskej stanice a z rozličných vrhov, najmenej od dvoch rôznych matiek alebo otcov. Pes alebo suka môžu byť prihlásené len do jednej chovateľskej skupiny. Vystavovateľ je povinný na požiadanie chovateľa požičať svojho psa do uvedenej súťaže.

Najkrajší pár psov
Do tejto súťaže môže vystavovateľ prihlásiť svojho psa a svoju suku rovnakého plemen, ktoré boli posúdené na tejto výstave. Určí sa poradie prvých troch.

Dieťa a pes
Do tejto súťaže môže vystavovateľ prihlásiť svoje dieťa vo veku od 3 do 9 rokov a psa, ktorý bol posúdený na výstave.

JUNIOR HANDLING
Do tejto súťaže môže vystavovateľ prihlásiť dieťa a svojho psa, bez zreteľa nato, či bol prihlásený na výstavu. Súťaží sa v dvoch vekových kategóriách: deti od 9 do 13 rokov a od 14 do 17 rokov. Určí sa poradie prvých troch najlepšie spolupracujúcich dvojíc.

Najkrajší dorast
Do súťaže nastupujú spolu psy a suky, ktoré získali v triede dorastu známku veľmi nádejný.

Najkrajší mladý pes a suka
Do súťaže nastupujú osobitne psy a suky, ktoré získali CAJC. Určí sa poradie prvých troch jedincov.

Najkrajší veterán
Do súťaže nastupujú jedince, ktoré v triede veteránov získali ocenenie výborný 1.