Farbiarska skúška duričov
Medzi najčastejšie poľovné skúšky psov plemena beagle patrí Farbiarska skúška duričov, ktorá sa skladá z piatich skušobných predmetov. Sú to:
vodenie na remeni alebo voľne
odloženie na remeni alebo voľne
dohladávka diviaka po prirodzenej alebo umelo vytvorenej nepofarbenej stope
správanie sa pri zastrelenej zveri (kusu)
poslušnosť
Vodenie na remeni
Pes má ísť kľudne vedľa ľavej nohy vodiča na poľovníckom remeni (teda prehodené cez rameno) a to tak, aby nepredbiehal, neťahal vodiča alebo za ním nezaostával. Nesmie ani inak sťažovať vodenie. Vodič nesmie remeň pridržiavať rukou. Disciplína sa skúša v žrďovine a sleduje sa tiež v priebehu celých skúšok.
Nácvik:
Náš pes už na remeni chodiť vie. Novinkou pre neho bude chôdza medzi stromami a prekonávanie prekážok. Pri nácviku si samozrejme ľavou rukou pomôžeme, pokiaľ chce pes strom obísť z druhej strany. Pes musí pochopiť, že musí nasledovať nás. Ak zastavíme, pes má tiež zastaviť alebo si sadnúť. Vhodný je nácvik pozdĺž plota alebo u steny, neskôr v lese. Ak nás pes predbieha, zavelíme: k nohe!, naopak ak zaostáva, povzbudzujeme ho pochvalou. Voľné vodenie, teda bez remeňa skúšame, až keď sme úplne zvládli vodenie na remeni.
Odloženie psa
Vodič nahlási, či psa odloží pripútaného na remeni alebo voľne. Pes má byť odložený na kľudnom mieste v lese. Vodič psa odloží na mieste, ktoré mu určí rozhodca. Vodič aj rozhodca sa vzdialia z dohľadu psa a sledujú jeho chovanie. Po piatich minútach sa vystrelí a čaká ďalších päť minút. Pri výstrele si rozhodca všíma ako pes zareaguje. Potom vodič dostane pokyn ísť pre psa. Každý pes sa skúša individuálne. Známkou 4 sa hodnotí pes, ktorý je kľudný a nepohne sa z miesta. Nižšími známkami sa hodnotia rôzne prejavy ako štekanie, kňučanie, trhanie remeňa, snaha odísť z miesta.
Nácvik:
Pri nácviku tejto disciplín postupujeme tak, že psa uviažeme na kľudnom mieste s povelmi: ľahni, zostaň! Zo začiatku sa vzdialime len pár krokov, neskôr sa skryjeme a psa pozorujeme tak, aby nás nevidelo. Pokiaľ sa pohne, zavelíme: fuj! alebo nesmieš! Dobu odloženia postupne predlžujeme na požadovaný limit (10 minút) a nezabudneme na nutnosť nácviku odloženia s výstrelom. Pokiaľ nieste poľovník a nevlastníte žiadnu pištoľ, postačia nám klasické "piráty". Pre psa sa vždy vrátime s pochvalou a pamlskom. Nácvik odloženia bez remeňa je obdobný ako u vodenia bez remeňa. Ak pes odíde z miesta, musíme ho ihneď odložiť na rovnaké miesto s rovnakým povelom. Pri odložení na voľno je možné nechať pri psovi predmet. V praxi to znamená spravidla ruksak.
Dohladávka diviaka po prirodzenej alebo umelo vytvorenej nepofarbenej stope
Účelom je preskúšanie psa z dohľadávky stopy postreleného diviaka, aspoň 3 hodiny starej na 5-6 metrovom remeni na vzdialenosť 650 krokov s dvoma zmenami smeru pod uhlom 45 stupňov. Stopa je zhotovená z ratíc zo zadných behákov diviaka vážiaceho najmenej 50kg.
Časový limit skúšky je 1 hodina. Diviak na konci stopy musí byť vyvrhnutý a zašitý. Pes môže vykonať dohľadávku ako vodič na remeni, alebo ako hlásič volne a ako oznamovač volne. Vodič musí pred nasadením na stopu toto oznámiť rozhodcovi.
Vodič pracuje na plno rozvinutom farbiarskom remeni, je nasadený na nástrel a navedený na začiatok stopy. Rozhodca sleduje záujem psa o stopu. Pes pracuje priamo na stope alebo môže ísť "pod vetrom", do vzdialenosti 20 metrov od stopy. Väčšia vzdialenosť sa už posudzuje ako sejití zo stopy, nasleduje opravné nasadenie psa a zníženie známky o jeden stupeň. Asi 100 metrov pred diviakom je označené miesto, kde vodič vypustí psa z remeňa a nechá psa diviaka volne nájsť. Vodič zostane na mieste a rozhodca sleduje chovanie psa u zastrelenej zveri, čo je ďalšia disciplína skúšky.
Hlásič pracuje na stope prvých 400 metrov na farbiarskom remeni ako vodič a na pokyn rozhodcu je uvolnený z remeňa s povelom, aby zver našiel a hlásil. Za spoľahlivého hlásiča považujeme takého psa, ktorý vytrvalo hlási až do príchodu vodiča. Je nutné rozlíšiť, či pes naozaj zver hlási alebo šteká zo strachu. Ak pes neobstojí ako hlásič alebo k zveri nedôjde, musí zbytok stopovej dráhy vypracovať na remeni a celá práca sa hodnotí ako dohľadávka vodiča so zníženou známkou o jeden stupeň.
Oznamovač je pes, ktorý určitým spôsobom zver oznámi, že ju našiel. Vodič musí spôsob oznamovania psa, teda ako oznámi vodičovi, že zver našiel alebo ako ho k nej privedie, povedať pred nástupom psa na stopu. Pes pracuje prvých 400 metrov na farbiarskom remeni, na pokyn rozhodcu psa uvolní s povelom dohľadať strelený kus. Tu sa taktiež skúša chovanie sa psa u kusu. Pokiaľ pes ako oznamovač neobstál, vypracuje zbytok stopy na remeni a celá práca sa hodnotí ako dohľadávka vodiča na remeni so znížením známky o jeden stupeň.
Úspešná dohľadávka ako hlásič alebo oznamovač sa zapisuje do preukazu pôvodu v konečnom hodnotení.
Chovanie sa pri zastrelenej zveri
Disciplína sa skúša na konci stopovej dráhy pri dohľadávke. Skúška sa robí so zašitým diviakom, nemá byť pri skúške zmrazený. Posudzuje sa hlavne, či pes zver nenačína, teda vytrhuje kusy mäsa.
Poslušnosť
Rozhodca sleduje v priebehu skúšky, ako pes reaguje na povely vodiča. S ohľadom na temperament duriča nemožno hodnotiť privolanie psa, pokiaľ sleduje teplé stopy zvery. Poslušnosť je možno posúdiť u chovania sa po výstrele a jeho privolanie po skončení hľadania. Pes má prísť ochotne k vodičovi a nechať sa uviazať na remeň.
Nácvik:
Privolanie je najlepšie zo začiatku cvičiť na dlhom, trebárs aj na desaťmetrovej šnúre. Dáme povel: ku mne! a pes by mal prísť a sadnúť si pred nás. K splnenie tohto povelu nám pomôže šnúra, ktorou psa pritiahneme k sebe a pochválime. Ďalšie cviky poslušnosti, ktoré sme zvládli v základnom výcviku, doporučujeme aspoň jeden krát denne zopakovať.